Üye Ol Giriş Yap
 

Tarihçesini okuduğumuzda, Surp Haç Tıbrevank’tan Yetişenler Derneği’nin üç farklı binada faaliyette bulunduğu dönemlerin her birinin, işlevsel olarak bir diğerinden oldukça farklı özellikler arz ettiğini görüyoruz.

Şöyle ki, Galatasaray Hasnun Galip Sokak’ta bulunduğu dönemde derneğin temel işlevi İstanbul’da kalacak yeri olmayan ilk mezunlarının asgari barınma ihtiyaçlarını karşılamaktır. Osmanbey Rumeli Caddesi’nde bulunduğu dönemde ise rüştünü ispatlamış, kendine güvenen ve bağrından çıktığı toplumu dönüştürme iddiasında olan bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça uzun denilebilecek bir aradan sonra, 1988 başlarında Yedikule Narlıkapı’da aynı adla ve eskinin devamı olarak yeniden kurulan derneğin faaliyette bulunduğu döneme gelindiğinde ise, karşımızda yapı olarak öncekilere benzeyen ama işlevsellik açısından hayli farklı bir kurum vardır.

Aslında yönetim kurulumuzun görev yaptığı süreci de kapsayan sonuncusundan önceki iki dönemle ilgili olarak fazla söz söyleyebilecek durumda olmadığımızı açıkça belirtmek isteriz. Çünkü bizler, yani mevcut yönetim kurulunda görev yapan üyelerin tamamı, ikinci dönemin sona erdiği tarihten sonra doğmuş insanlarız. Bundan ötürü, söyleyeceklerimiz son dönemle ilgili olacaktır doğal olarak.

Tarihçenin okunmasından ve öncellerimizin anlattıklarından anlaşılan o ki, aynı adla ve eskinin devamı olarak kurulmuş olsa bile, derneğin ilk iki dönemi ile son dönemi arasında çok belirgin farklar vardır ve bu farklılığı doğuran etmenler de oldukça fazladır. Dernek tarihçesinde de değinildiği için, ağır etkilerini bizzat omuzlarımızda hissettiğimiz bu etmenleri yinelemeyi gereksiz görüyoruz. Ancak bütün olumsuzluklara karşın öncelikle derneğimizi açık tutmak ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için olağanüstü çaba gösterdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu arada kardeş derneklerin yaptıklarından hiç de geride kalmayacak sayı ve kalitede çeşitli etkinlikleri başarıyla gerçekleştirdiğimiz de ilgilenenlerin bilgileri dahilindedir. Ama yönetim dönemimiz içinde en önemsediğimiz ve anlamlı olduğuna inandığımız faaliyetimiz, 2013’te 60. yılını kutlayan okulumuzun “yeniden doğuş”una zerre kadar bile olsa bir katkı yapabilmek olacaktır düşüncesindeyiz ve bu doğrultuda var gücümüzle çalışıyoruz.

Okulumuzun 60. ve derneğimizin ikinci kez kuruluşunun 25. yılı kutlu olsun.

SURP HAÇ TIBREVANKTAN
YETİŞENLER DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU